,

TEİAŞ ÖZELLEŞTİRİLMELİ Mİ?

                                                                                                                                                                                           TEİAŞ ÖZELLEŞTİRİLMELİ Mİ?

Rusya Ukrayna savaşını hep birlikte takip ediyoruz. 

Bu savaşla birlikte hem enerji fiyatları patladı hem de enerji arzının önemi bir kez daha ortaya çıktı. 

Gazeteler her gün manşet atıyor. 

“Avrupa bu kış donacak”, “Almanya sanayisi zorda”, “Rusya gazı kesecek”, “Avrupa enerjide tasarrufa gidecek”, “Maçlar gündüz oynanacak”, Avrupa’nın sanayi üretimi kısıtlanacak”, “Haftada en çok bir kere banyo yapılacak” gibi manşetler her gün bir gazetede yer buluyor.

Enerjinin stratejik önemini bir kez daha görüyoruz. 

Anlaşılan şu ki Rusya gazı kesince Avrupa’nın hem konforu bozulacak hem Avrupa sanayisi olumsuz etkilenecek hem de bu kışı çok zor geçirecek. Burası kesin. Bundan dolayı Avrupa ülkeleri harıl harıl çözüm arıyor. 

Ülkemizde doğalgaz; sanayide ve ısınmada kullanıldığı gibi doğalgaz çevrim santrallerinde elektrik üretiminde de yoğun olarak kullanılmaktadır. Üretilen elektriğin bazen % 30’u, bazen % 40’ı doğalgazdan üretilmektedir.

Rusya Türkiye ilişkileri kötü değil. O nedenle kısa vadede doğalgaz temininde bir sıkıntı görünmüyor. Ancak yarının ne getireceği belli olmaz. Bakarsınız yarın ters düşmüşüz. Tedbir şart, tasarruf şart.

Tasarruf tedbirlerinin yanı sıra enerji özelleştirmelerine de bu pencereden bakmak lazım.  O nedenle TEİAŞ’ın özelleştirme çalışmaları, stratejik önemi sebebiyle yeniden değerlendirilmelidir.

Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin (TEİAŞ) halka arz yöntemiyle özelleştirilmesine yönelik hazırlık çalışmaları 2022 yılının sonuna kadar karara bağlanacak.

TEİAŞ, 2020 yılında 4 milyar 648 milyon lira kar elde etmiştir. Yani zarar eden, devletin sırtında kambur olan bir kuruluş değildir. 

Bununla beraber şubat ayında Isparta’da yaşanan elektrik arızasında şehre kısa sürede elektrik verilmesinde TEİAŞ’ın kurumsal desteği göz ardı edilemez. TEİAŞ olmasa bu süre çok daha uzun olurdu.

Özellikle 2015 yılında Türkiye’nin genelinde yaşanan elektrik kesintisi sonrası, yönetim kadrosunu liyakat esaslarına göre şekillendirmiş olan TEİAŞ, optimum personel sayısı ile elektrik iletim hizmetlerini maksimum verimle mükemmel bir şekilde yürütmektedir.

Mevcut savaş hali, 
Enerjinin stratejik önemi,
TEİAŞ’ın çok iyi yönetilen, işini eksiksiz yapan bir kurum olması,
Zarar etmemesi göz önüne alınmalı;
TEİAŞ özelleştirilmeden yoluna devam etmelidir.
Ülkemizin milli çıkarları ve geleceği bunu mecburi kılmaktadır.