,

TASARRUF TEDBİRLERİ NOKTASINDA SERVİS KARARINI DOĞRU BULMUYORUZ

Ankara Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı İlyas Aktürk,  İstanbul Servis İşletmecileri Esnaf  Odası Günhan Sınar, Eskişehir Servis İşletmecileri Esnaf  Odası M. Ahmetcan Günay’dan oluşan heyet Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcımız ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Türkeş Güney ile Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkanımız Şuayip Deniz Demir’le bir araya geldi.

Kamuda tasarruf tedbirleri çerçevesinde kamu personelinin servislerinin tasarruf paketi içinde yer alması konusunda sıkıntılarını dile getiren heyet, servis esnafının mağduriyetine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

TÜRKEŞ GÜNEY: ALINAN BU KARAR TOPLU SÖZLEŞME HÜKMÜNÜ YOK SAYMAKTIR 

“Tasarruf tedbirleri içerisinde kamu personelinin servislerinin de konu edilmesini değerlendiren Türk Büro-Sen Genel Başkanı Türkeş Güney;

“Personel servislerinin tasarruf paketine konu edilmesi kamuya hiçbir faydası olmayacağı gibi aksine zarar getireceği açıktır. Bu karar özellikle trafik yoğunluğunun olduğu büyükşehirlerde daha fazla trafik, iş gücü kaybı ve yakıt masrafı yaratacaktır. Bunun yanında servis hizmetlerine yönelik olarak alınmış toplu sözleşme kararlarının da böyle bir çalışma ile iptal ediliyor olması, sendikacılık ve toplu sözleşme ilkelerine aykırı bir durum olarak toplu sözleşmenin özerkliğini yok etmek anlamı taşıyacaktır. 

Toplu sözleşme ile alınan kararların idari keyfiyetle iptal edilmesi, örgütlenme özgürlüğüne ve toplu sözleşme hakkına darbe vurmak anlamına gelmektedir. Böyle bir karar, diğer toplu sözleşme hükümlerinin de iptal edilebilmesinin önünü açacaktır.

Tasarruf tedbirlerinin başarılı olması, sosyal kesimlerle diyalog ve toplumsal uzlaşma halinde mümkün olacaktır. Bu nedenle toplu sözleşme kazanımları üzerine değil sosyal kesimlerin görüşleri doğrultusunda özellikle makam araçları ve kamuda danışman vs. kadroları sayıları üzerinde değerlendirilmesi halinde faydalı olacağına inanıyoruz.

Servis hizmetinin tasarrufa konu edilmesinin yeniden değerlendirilmesinin faydalı olacağına inanıyor, bu hizmeti veren servisci esnafının da mağdur edilmesini doğru bulmadığımızı belirtmek istiyorum” dedi.

ŞUAYİP DENİZ DEMİR: BU SORUNU HER PLATFORMDA DİLE GETİRECEĞİZ 

Türk Enerji-Sen Genel Başkanımız Şuayip Deniz Demir ise; “Tasarruf tedbirleri noktasında alınan bu kararı doğru bulmuyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak bu konuyu gündemde tutacağız ve hem kamu görevlerinin hem de servis esnafı yaşayabilecekleri mağduriyetleri her platformda dile getireceğiz”dedi.