,

KADIN KOMİSYONUMUZ 1-7 NİSAN KANSER HAFTASI NEDENİYLE KONFERANS DÜZENLEDİ

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle Türkiye Kamu-Sen Kadın Komisyonu olarak Lösema Derneği işbirliği ile kanserde farkındalığın önemini anlatmak için bir konferans düzenledik.


Genel Merkezimizde gerçekleşen toplantıya Kadın Komisyon Başkanımız Leyla Polat yanı sıra Genel Başkanımız Önder Kahveci, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, Kadın Hareketi Derneği Başkanı Mine Bayram, Sendikalarımızın Kadın Komisyon Başkanları, genel merkez yöneticileri ve genel merkez çalışanları katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını yapan Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, kanser vakalarının, bilinçlenmekle en aza indirilebileceğinin altını çizerek bu hafta vesilesiyle düzenlenen etkinliklerin sağlığımızı koruma açısından ne yapmamız gerektiğini öğrenme konusunda önemine değindi.

Kadın Komisyon Başkanımız Leyle Polat ise, katkılarından ötürü Lösema Derneği çalışanlarına ve Lösema Derneği kurucusu aynı zamanda da Ankara Onkoloji Hastanesi Başhekimi Fevzi Altuntaş’a teşekkürlerini ileterek etkinliği başlattı.

Kanserde erken teşhisin önemini ve yapılması gereken tetkikleri anlatan İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Dr. Samet Yaman, özellikle sigara kullanımının kanserde ciddi bir tetikleyici unsur olduğunu belirterek, rutin sağlık taramalarının yapılmasının önemine değindi.

Diyetisyen Havva Baler Gezgüç ise sunumunda sağlıklı beslenme yollarını anlatarak, kanserden korunmak için besinleri saklama ve pişirme yöntemlerinin de önemli olduğuna dikkat çekti.

Sosyal Hizmet Uzmanı Arzu Koyuncu İncediş ise engelli haklarını anlatarak yasal olarak hastaların hangi durumlardan faydalandıklarını anlattı. Ayrıca ihtiyaç sahibi hastalara ulaşmak aracı kurumların ve derneklerin varlığından söz ederek, gönüllülük esasını örnekleriyle dile getirdi.

Konuşmaların ardından Genel  Başkanımız Önder Kahveci, katılımcılara teşekkür ederek sunumu gerçekleştiren Lösema Derneği çalışanların plaketlerini teslim etti.  Daha sonra hatıra fotoğrafı çekildi.