,

SENDİKAMIZIN BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sendikamız tarafından düzenlenen geniş kapsamlı Başkanlar Kurulu Toplantısı yurdun dört bir yanından gelen Şube Başkanları ve Yönetimlerinin katılımıyla 22-25 Kasım 2023 tarihlerinde Antalya Side Premium Resort Otelde gerçekleştirildi.

Genel Başkanımız Şuayip Deniz Demir’in açılış konuşması ile başlayan toplantı, Genel Başkan Yardımcılarının selamlamaları ve söz alan Şube Başkanlarının konuşmaları ile devam etti.

Genel Başkanımız konuşmalarında Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutladı, deprem felaketi ve Filistin olayları ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu. 

“Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümünü kutladık, önümüzde artık Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Yüzyılı durmakta. Bu şeref bizim arkadaşlar. Toplantı temamızda da ifade ettiğimiz bu yeni yüzyılda, Türk Yüzyılı olarak adlandırdığımız bu yüzyılda sendikacılıkta da sizlerin gayretleri ve çabaları ile inşallah Kurumlarımızda da etkimizi artıracağız ve yetkiye de hep birlikte yürüyeceğiz. 

Biz bu toplantımızı normalde geçtiğimiz Mart ayında yine bu otelde yapacaktık, ancak yaşadığımız o elim deprem felaketi dolayısıyla faaliyetimizi iptal etmiştik. Milyonlarca insanımızın etkilendiği deprem, geride onbinlerce ölü ve yaralı, milyarlarca liralık maddi hasar bıraktı. 

Kaybettiğimiz vatandaşlara bu vesile ile rahmet diliyorum, orada acı çeken ve bugün de zor şartlarda yaşamak durumunda kalan insanımıza da sabırlar diliyorum. Bizler de gücümüzün yettiğince elimizden gelen çabayı gösterdik, Kamu Kurumlarımız çalışanları parça parça bölgeye göndererek faaliyetlerini yürütmeye çalıştı, Sendikalar olarak imkanlarımız dahilinde AFAD’a yardımda bulunduk bölgeye ziyaretlerde bulunduk. Hakikaten Cumhuriyet tarihinden bu yana meydana gelmiş en büyük felaketti…

Filistin’i görüyorsunuz. Gazze denilen küçücük bir alanda taş üstünde taş bırakmadılar. Savaşın bile bir ahlakı vardı, bu Siyonist İsrail yani yayılmacı zihniyetteki bu irade ahlaktan uzak vicdandan uzak şekilde küçücük çocukları kundaktaki bebeleri bombalarla füzelerle katlettiler, hastaneleri vurdular canlı yayında katliam yaptılar, sivil kadınların erkeklerin üzerine bombalar yağdırmaktan hiç mi hiç pişman olmadılar. Bu zihniyetle Bosna’daki zihniyet de, Hocalıdaki zihniyet de, Doğu Türkistandaki zihniyet de aynısıdır arkadaşlar…”

Çalışma hayatındaki 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfı, 8077 lira ilave ek ödeme sorunlarına değinen Genel Başkanımız; Mühendisler ve teknik çalışanlar için yapılan faaliyetleri ve talepleri de aktardı.

“Türkiye Kamusen ne yaptı. Bir komisyon kurduk 5 Genel başkandan mütevellit. Bu 3600 konusunda bir çıkış yolu için uğraştık, Sn. Bakan’a kabul ettirebildiğimiz 1. Dereceye gelen tüm memurların 3600 ek gösterge olması oldu. O da yıl sonuna yetişmedi, sonra depreme takıldı, sonra seçim vaadi oldu, toplu sözleşmede de memursen bunu direkt çıkartmak yerine süreci uzatacak bir madde koydu.

Ama bu işin mimarı Türkiye Kamusen ve biz de bu çıksın diye TBMM’de direkt bir çaba sarfediyoruz…

Biz mühendisin sorununu Türkiye Kamusen’in gündemine taşıdık, 600 bini aşkın üyesi olan ve toplu sözleşme masasında 2. büyük konfederasyonun ana taleplerine taşıdık, kamu mühendisleri platformu ile işbirliği yaptık, gittiğimiz siyasetçilere kendi hazırladığımız talep dosyamızı götürdük, konunun gündem olmasına çalıştık. Yetkili sendikanın topa girmediği bu mesele için biz uğraştık ve toplu sözleşme taleplerinde de gördüğünüz üzere mühendisinden memura her kesime talep ettik, çaba gösterdik.”

Temmuz zammı ve Toplu Sözleşme süreci ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız, Türkiye Kamusen’in masadan kalkması konusuna da açıklık getirdi.

“Ne oldu peki. Ulusal medyada konu konuşulur hale geldi, o televizyonlarda herşeyi bilip konuşan yorumcular bir akşam da Türkiye Kamusen masadan niye kalkmış, masada memurun sorunu konuşulup müzakere edilmemiş bunları konuştular. Bunları kamuoyunun bilmesi gerekiyordu.

… Türkiye Kamu-Sen olarak Toplu Sözleşme Kanununun çalışanları temsil edecek şekilde düzenlenmesi için harekete geçtik, ayrıca artık yamalı bohçaya dönmüş 657’nin de günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi ve ücret rejiminin de düzenlenmesi için çalışmalara başlandı. Bununla ilgili çalıştaylar da yapacağız ve bu mecrada bir reform için mücadeleye gireceğiz.”

Çalışma hayatında çalışanlara baskı uygulamaya kalkan yöneticilere de değinen Genel Başkanımız, Türkiye’deki siyasal iklimde vatan sevdalısı Türkiye Kamusen üyelerine ayrımcılık peşinde koşan, ötekileştirmeye çalışan İdarecilere tahammül etmeyeceklerini ifade etti.

Genel Başkanımız sözlerinin sonunda Türkiye Kamusen yetkili olmadan memurun bir kazanım alamayacağını belirterek; 

“…Gayretimiz memuru içinde bulunduğu çıkmazdan kurtarmak, boş geçen 7 toplu sözleşme sonrası biriken emeklilik haklarımızdan tutun da ikramiyelere sosyal haklara kadar onlarca ana meseleyi çözüme kavuşturmaktır.

Bunun için hep birlikte İlkemiz Önce Ülkemiz düsturuyla hareket edeceğiz.

Evet arkadaşlar. Sizlerin bu kış kalkıp dava birlikteliği adına buralara kadar gelmeniz çok değerli, sizler de bizlere güç veriyorsunuz cesaret veriyorsunuz. Hepinize müteşekkiriz arkadaşlar.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder..

Gölgende bana da, bana da yer ver!

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar?

Yurda ay-yıldızının ışığı yeter!”

Diyerek sözlerini bitirdi.

Toplantı kapsamında sekreterya toplantıları, şube başkanları toplantıları, Prof. Dr. Yılmaz Yeşil’in eğitim programı gerçekleştirildi. Toplantılar TRT spikeri ve araştırmacı Cevdet Cantürk’ün anlatımı ve Epik Orkestranın müzikleriyle Cumhuriyet ve Milli Mücadele motiflerinde Çılgın Türklerin Destanı sunumuyla sona erdi.