,

SENDİKAMIZ SİZLERLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Değerli Üyelerimiz, Kıymetli Çalışanlar,

Ülke olarak büyük bir deprem felaketi yaşadık, ülkemizin belli bir bölümünde insan yaşamı ve çalışma hayatının altüst olduğu bir dönemi yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Bugünlerde ise bir Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinden geçmekteyiz, öncelikle yapılan ve yapılacak seçimlerin ülkemize milletimize devletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bildiğiniz üzere Sendikaların da bir nev’i seçimleri 15 Mayıs’ta Kurumlarda üye sayıları tutanak altına alınarak yapılmaktadır. En çok üyesi olan sendika Toplu Sözleşme masasında memur adına imza atmaktadır.

Biz sizleri ziyaretlerimizde yaptığımız toplantılarda; sürekli olarak özlük haklarımızın, mali haklarımızın geri kaldığını, memur hakları anlamında pek çok çözülmesi gereken sorunlar olduğunu vurguladık, çalışanlar olarak sendikal manada duruşumuzu muhafaza etmemiz ve yetkili olmaya yürümemiz gerektiğini hep ifade ettik.

“ASRIN SÖZLEŞMESİ” DİYE ÖVÜNEREK MEMURU YOKLUĞA MAHKUM ETTİLER

Yetkili olan sendika önceki yıllarda kimi zaman Toplu Sözleşme Görüşmelerinin son günü akşamı, kimi zaman bayram arefesi mesai bitiminde içi boş sözleşmelere imza attı ve bugün de memurlar “asrın sözleşmesi” diye övündükleri -Konfederasyonumuzun kabul etmeyip imzaya gitmediği- Toplu Sözleşmenin dışında Hükümetin verdiği iyileştirmelere muhtaç kaldılar.

Yetkili sendikaya üye olarak onları masaya taşıyan, desteği veren çalışanlar, ücret olarak diğer statülerde çalışan arkadaşlarımızın çok gerisinde kaldıklarını gördüklerinde gerçekle yüzyüze geldiler. İşte 12 yıllık boşa geçen, özlük hakları için pazarlık ve direnç gösterilmeyen pazarlıklarının ve yetkili sendikanın her seferinde başarı olarak yutturmaya çalıştığı, memurun masada yancı durumuna getirildiği sözleşmelerin bilançosunu herkes gördü.

Memur arkadaşım maaşının asgari ücret mertebelerine doğru indiğini, mühendis arkadaşım ise çoğu meslek grubuna iyileştirme yapılırken kendisinin dışarıda bırakıldığını ve maaş bareminin aldığı sorumluluğun, yaptığı işin çok altında kaldığını artık fark etti.

SENDİKA OLARAK HAKLARIMIZI TAHKİM ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Biz Sendika olarak ek göstergeden tutun sözleşmeliye kadroya, ücret politikasından özlük haklarına kadar pek çok meselede yetkili sendikanın imza attığı çarpıklıkları düzeltmeye gayret ettik. Ancak, çalışanlar bize yetki verip masada yetkili olarak pazarlığa oturmadıkça haklarımızı daha ileriye taşıyamayacağımız da ortadadır.

Bu sebeple biz enerji, sanayi, madencilik hizmet kolunda yetkiye talibiz ve siz üyelerimizden beklentimiz de üye olarak destek olmanız yanısıra işyerinizde arkadaşlarımıza da bu çarpıklıkları anlatmanız ve destek talep etmeniz.

Bu yıl da üye tespit tutanaklarının imzalanması süreci devam etmektedir. Yetki aldığımız kurumsal bazda İl Müdürlüklerimiz ve Bölge Müdürlüklerimizin yanısıra Türkiye Enerji Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu’nda da yetki almış olmamız önemlidir. Sendikal çalışmalarından ve çabalarından dolayı bu işyerlerinde Şube Başkanından temsilci arkadaşlarımıza dek emeklerinden dolayı takdir ediyoruz. Sendikamıza üye olarak destek veren arkadaşlarımıza da bize güven ve teveccühlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

ÜYE SAYIMIZI ARTIRARAK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

Türk Enerji-Sen olarak geçtiğimiz yıla nispeten üye sayımızı yaklaşık yüzde 15 artırarak 7 binli rakamlara ulaşmış bulunmaktayız.  Hedefimiz Genel Merkezimiz, Şube Başkanlarımız, Yöneticilerimiz ve Temsilcilerimizle; sendikal birikimimizle sizlerin sorunlarını masada çözmek üzere hizmet kolumuzda yetki almaktır, memur bölündükçe değil birleştikçe güçlenecektir.

Bize inanan, güvenen, destek veren Hakkın peşini bırakmayan kıymetli üyelerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.